نحوه بازیافت باطری ماشین چگونه است؟

نحوه بازیافت باطری ماشین | فروشگاه باطری ایران کره

یکی از سوالاتی که برای مصرف کنندگان معمولا پیش می آید این است که آیا باطری های خودرو قابل بازیافت هستند؟ بازیافت باطری های خودرو به چه صورت است؟ آیا مانند مواد پلاستیکی از آنها مواد دیگری ساخته می شود؟ آیا رها کردن باطری فرسوده خطرناک است؟ در این مقاله سایت فروشگاه باطری ایران کره به بررسی دقیق پاسخ این سوالات می پردازیم.
باید در پاسخ بگوییم بله باطری ماشین فرسوده کاملا قابل بازیافت می باشد. باتری های اسقاط شده شامل مواد خطرناکی هستند که برای محیط زیست بسیار مضر هستند و تا قبل از پروسه پاکسازی نمی توانند وارد سایت های دفن زباله شوند، حتی رها کردن ان ها در اطراف و حومه شهر غیر قانونی می باشد، بنابراین موثرترین شیوه برای نظم دادن انها در واقع بازیافت می باشد. این مقاله یک توضیح مختصری است درباره نحوه بازیافت باطری ماشین، اینکه هر بخش از باطری شامل مواد شیمیایی و مواد پلاستیکی چگونه در فرایند بازیافت قرار می گیرند. با خواندن این مطلب یاد می گیرید که باتری فرسوده(باتری اسقاط) را دور نریزید بلکه با توجه به اهمیت استفاده از سرب در صنعت و آماری که نشان میدهند حدود ۴۰ درصد کل تولید سرب از بازیافت قراضه‌ها و سرباره‌های باتری‌های فرسوده حاصل می‌شود، باتری های کهنه باید به شیوه مناسب وارد چرخه بازیافت شوند. اگر روش بازیافت مناسبی را برای باطری های فرسوده خودرو استفاده نکنیم، ممکن است خطرات مواد شیمیایی موجود در باطری خودرو دردسر ساز شود.


بازیافت باطری خودرو | فروشگاه باطری ایران کره
بازیافت سرب باتری فرسوده | فروشگاه باطری ایران کره
فروشگاه باطری ایران کره

بازیافت باتری فرسوده (باتری اسقاط)

روش بازیافت باطری های فرسوده با توجه به مواد موجود در باطری انجام می گردد. باطری ماشین، حاوی ۲ الی ۳ لیتر اسید باتری و یا سرب می باشد که هر دوی آن ها بسیار سمی هستند. نحوه بازیافت باتری فرسوده بدین گونه است که ابتدا باطری ماشین توسط آسیاب های چکشی به تکه های ریزی شکسته می شود. سپس این تکه های خرد شده داخل خمره هایی ریخته می شوند جایی که سرب و مواد سنگین به سمت پایین خمره هدایت می شوند و اما پوسته پلاستیکی در سطح خمره شناور می ماند. در این مرحله تکه های پلی پرو پیلن و مایعات از بین می روند و از سرب و فلزات سنگین جدا می شوند و هر یک از مواد به چرخه بازیافت متفاوتی هدایت می شوند.

بازیافت سرب باتری فرسوده (باتری اسقاط)

اما حالا سوالی که پیش می آید این است که سرب موجود در باطری ها به چه صورت بازیافت می شوند؟ شبکه های سرب، اکسید سرب و سایر قطعه های سرب در کوره های ذوب تمیز و گرم میشوند. سرب های مذاب داخل قالب های ریخته گری وارد میشوند. و بعد از چند دقیقه ناخالصی ها روی قسمت فوقانی مواد مذاب در قالب های شمشی شناور میشوند، نهایتا این ناخالصی ها دور ریخته می شوند و شمش ها برای خنک شدن باقی می مانند. پس از خنک شدن شمش ها سرب ها از قالب جدا شده و به کارخانه های تولید باتری فرستاده می شوند جایی که دوباره ذوب خواهند شد و در چرخه تولید باتری های جدید از انها استفاده می شود. به این صورت سرب موجود در باطری ماشین بازیافت می شود.

بازیافت پلاستیک باتری فرسوده (باتری اسقاط)

بخش بعدی، بازیافت پلاستیک های باطری ماشین است، اما فرایند بازیافت باطری ماشین به چه صورت است؟  تکه های پلی پرو پیلن ابتدا شسته و سپس خشک می شوند و وارد پروسه بازیافت پلاستیک می شوند جایی که این تکه ها با هم گداخته میشوند تا به حالت مایع در بیایند. پلاستیک های مذاب داخل قالب هایی گذاشته میشوند تا به صورت ورقه ها-پلیت های پلاستیکی یکنواختی تولید شوند و بدین ترتیب پلیت ها وارد فرایند تولید جعبه های باتری جدید میشوند. عملیات بازیافت پلاستیک باتری با توجه به نوع پلاستیک مورد استفاده در ساخت آنها انجام می شود. یکی از مهمترین مراحل بازیافت باطری ماشین بازیافت پلاستیک آن است. که بایستی سالم باشد و به درستی کار کند.


باطری اسقاط | فروشگاه باطری ایران کره

بازیافت اسید باتری فرسوده (باتری اسقاط)

بازیافت اسید باطری های فرسوده یکی از مراحل اصلی بازیافت باطری ماشین است که بایستی توسط دستگاه های مخصوص و پیشرفته انجام شود:
 روش اول بازیافت اسید باتری فرسوده (باتری اسقاط)
اسید با یکسری از ترکیبات صنعتی شبیه سودا خانگی، خنثی میشود که این فرایند اسید را مانند آب می کند. سپس آب نرم و تمیز می شود و در یک کارخانه تصویه آب مورد ازمایش قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که با استانداردهای آب تمیز مطابقت دارد. اسید موجود در باطری را حتما باید پیش از عملیات بازیافت مورد آزمایش قرار داد، در غیر این صورت امکان بروز مشکل هنگام بازیافت اسید باطری افزایش میابد.

 روش دوم بازیافت اسید باتری فرسوده (باتری اسقاط)
اسید پردازش شده و تبدیل به سولفات سدیم می شود پودری که بوی نامطبوع دارد و در مواد شوینده، شیشه و صنعت نساجی به کار می رود. باطری ماشین اسیدی به طور کامل قابل بازیافت است بدین معنی که هر بخش از باتری فرسوده(باتری اسقاط) در فرایند تولید باتری جدید قابل استفاده می باشد. براورد شده است که ۹۸% از کل باطری های اسید سرب بازیافت می شوند.  این خبر بسیار امید وار کننده است چراکه به جای استفاده از مواد جدید طبیعی و از بین بردن طبیعت از مواد قبلی بازیافت شده استفاده می شود.